niedziela, października 22, 2017

KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT | HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT| PREMIERY WYDAWNICTWA ZNAK

Dzisiaj mam dla Was recenzję dwóch książek, które przez ostatni tydzień towarzyszyły mi przy wieczornym kubku gorącej herbaty. Obie pozycje zostały wydane przez Wydawnictwo Znak (klik!), które ostatnio coraz częściej zaskakuje mnie bogactwem i różnorodnością podejmowanej przez ich autorów tematyki.
Tym razem mój wybór padł na dwie, całkowicie odmienne od siebie książki, mianowicie:
- „Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt”, Martin Durrani, Liz Kalaugher
- „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”, Mariusz Sepioło.
Jeśli jesteście ciekawi tego, o czym są te książki oraz co o nich sądzę to zapraszam do dalszej części posta :)

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO ORAZ "KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

Zwierzęta, aby przeżyć muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. 
Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibrującje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy. 

Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund? 
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia? 

To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia. 
To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

Świat zwierząt fascynował mnie od dziecka. Do dzisiaj pamiętam jak co niedzielę siadałam przed ekranem telewizora i czekałam na słynny już głos Krystyny Czubówny, która przedstawiała tajemnice przyrody, a przede wszystkim zwierząt. 
Pomimo tego, że zwierzęta pozbawione zostały zrozumiałej dla nas mowy potrafią bardzo dobrze przystosować się do życia w różnych warunkach, nawet tych ekstremalnych, gdzie człowiek bez ich pomocy nie miałby szans na przeżycie. Ich intuicja i spryt zastępują to, czym dysponujemy my, ludzie. Żeby coś zrozumieć, odkryć prawa fizyki czy chemii, człowiek musiał przeprowadzić setki eksperymentów, a zwierzęta świetnie sobie z nimi radzą bez nich. Umiejętności takie jak polowanie czy też obrona przed innymi zwierzętami przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. 

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

"Kudłata nauka" pozwala poznać nam wiele tajników świata zwierząt. Niektóre są dla mnie tak zaskakujące, że wprost nie mogłam w nie uwierzyć. Weźmy na przykład taki paralizator. Wydaje się, że to zwykły, ludzki wynalazek. Tymczasem to węgorze już na początku ewolucji używały w podobny sposób prądu, żeby upolować swoje ofiary. 
Renifery natomiast wykorzystują światło ultrafioletowe, żeby znaleźć pokarm. Zwierzęta polujące w stadzie mają doskonale opracowane techniki tropienia, jak i polowania, dzięki czemu uzyskują praktycznie stuprocentową skuteczność. Ich wiedza jest przeogromna i w ogóle nie wynika z rozwoju nauki. Wiąże się z ich fizycznymi i psychicznymi predyspozycjami przekazywanymi w genach z pokolenia na pokolenie. 

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

Fascynujące jest to, że zarówno maleńkie pszczoły, jak i olbrzymie słonie bardzo szybko uczą się zasad panujących w ich świecie, ponieważ od tego zależy ich przeżycie. 
Zwierzęta bazują na znajomości zjawisk fizycznych, które dla nas są często niezrozumiałe, a one nie zastanawiając się nad tym łapią je w lot. Zwierzęta doskonale wiedzą jak kumulować ciepło oraz jak je oddawać, gdy zrobi się zbyt gorąco. Co ciekawe, potrafią też doskonale czerpać użytek z nas, ludzi. Przykład ? Proszę bardzo - samice komarów nie gryzą nas wcale dla przyjemności (no może potem czerpią z tego przyjemność...). Robią to, ponieważ potrzebują naszej krwi do skutecznego rozmnażania. Prawda, że ciekawe ?

"KUDŁATA NAUKA. MĄDROŚĆ W ŚWIECIE ZWIERZĄT", MARTIN DURRANI, LIZ KALAUGHER

Duet Durrani i Kalaugher stworzyli coś wyjątkowego. Książkę, która pomimo tego, że można ją przypisać raczej do gatunku popularnonaukowego podnieśli do rangi książki, po którą sięgam z przyjemnością i ogromnym zaciekawieniem. Każda strona odkrywa przede mną kolejne tajemnice świata zwierząt. Dzięki tej pozycji moja wiedza o świecie uległa znacznemu pogłębieniu i zdecydowanie inaczej patrzę teraz na otaczający nas świat i niektóre cywilizacyjne osiągnięcia człowieka. 
Dzięki tej dwójce mamy okazję poznać tajemnice nie tylko dzikich drapieżników, ale także naszych kochanych kotów i psów, które wbrew pozorom nie powinny mieć przed nami większych tajemnic. 
Jeśli tak jak mnie fascynuje Was świat zwierząt i chcielibyście poznać jego tajemnice to gorąco polecam Wam lekturę tej książki :)

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.
Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.
Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.
Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają” czy „gonią”?

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

Góry fascynowały mnie od zawsze. Pozbawiona jednak większych umiejętności wysokogórskich raczej trzymam się nizin i jedynym moim osiągnięciem było piesze pokonanie drogi na Morskie Oko. Na co dzień podziwiam każdą osobę, która szanuje góry, potrafi się w nich poruszać, a przede wszystkim dla której góry to tak ogromna pasja, że nie wyobraża sobie bez niej swojego życia. 

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

Do tej pory na naszym rynku wydawniczym nie było książki, która ukazywałyby historię kobiet-himalaistek. Mariusz Sepioło jako pierwszy podjął się wyzwania ukazania tych walecznych i odważnych kobiet, które na co dzień mogliśmy minąć na ulicy, nie wiedząc nawet, że są kimś, które potrafią zdobyć szczyt świata. 
W książce przedstawione są portrety czternastu himalaistek, które mają odpowiadać czternastu szczytom wchodzącym w skład Korony Himalajów oraz Karakorum. 

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

Autor przedstawia sylwetki kobiet, dla których góry stały się miłością oraz motorem napędowym do działania. Ukazuje ich życie w górach, jak i poza nimi. Czyni to na podstawie rozmów z ich bliskimi, jak i samymi, żyjącymi jeszcze, kobietami. 
Czytając książkę odnosi się wrażenie, że uczestniczymy w spotkaniu przy kawie, podczas której poznajemy historię himalaistek, ich rozterki, miłości, a często traumatyczne przeżycia i tragedie. 

"HIMALAISTKI. OPOWIEŚĆ O KOBIETACH, KTÓRE POKONAŁY KAŻDY SZCZYT", MARIUSZ SEPIOŁO

Opowieść została podzielona na dwie części. W pierwszej możemy poznać himalaistki, które przecierały szlaki w polskim kobiecym himalaizmie. W drugiej natomiast czytamy o himalaistkach, które nadal działają w tym kierunku w czasach współczesnych. 
Jeśli interesuje Was temat himalaizmu, szczególnie roli kobiet w tej jakże trudnej dyscyplinie to gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tą pozycję. Autor pokazuje nam historię budowania polskiego himalaizmu kobiecego, a przede wszystkim zmagania się kobiet z trudnym, męskim środowiskiem, w którym bardzo często były dyskryminowane i musiały udowadniać swoją wartość. 
Podtytuł książki ma dla mnie dwa znaczenia. Pierwsze, bardzo oczywiste, to oczywiście dosłowny górski szczyt. Natomiast drugie, to szczyty męskiej dyskryminacji, przeciwieństw, rozterek i problemów. 
Książka przedstawia bardzo szczegółowy obraz bohaterek, jednak pozbawiony kontrowersji. Jeśli szukacie więc kontrowersyjnych smaczków z życia polskich himalaistek to tutaj ich nie znajdziecie. 
Ze swojej strony mogę gorąco polecić Wam lekturę tej książki :)

Znacie przedstawione przeze mnie książki ?10 komentarzy:

 1. Bardzo intrygujące książki! Zupełnie inne od tych, które czytam, ale z pewnością pochłonęłabym je z zapartym tchem.
  Robisz piękne zdjęcia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tych książek, ale wydają się być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne zdjęcie. Kudłata nauka bardzo mnie zaciekawiła. Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematem wspinaczki zainteresowałam się już jakiś czas temu, odkąd obejrzałam świetny film "Czekając na Joe". Potem śledziłam wydarzenia związane z ekspedycją na Broad Peek. Postać Wandy Rutkiewicz jest mi znana oczywiście, o pozostałych polskich himalaistkach niewiele jednak słyszałam. Warto poznać ich historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też oglądałam ten film ♥
   O tak, zdecydowanie ! :) Większość zna właśnie tylko Wandę Rutkiewicz a o reszcie himalaistek praktycznie nigdzie się nie mówi, a szkoda :(

   Usuń

Copyright © 2017 Kosmetyczna strona życia