niedziela, grudnia 17, 2017

NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ - FASCYNUJĄCA HISTORII ZBRODNI OPARTA NA FAKTACH | GRACE I GRACE | MARGARET ATWOOD | WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Na historię Grace Marks trafiłam przypadkowo nieco ponad miesiąc temu. Od razu byłam nią zafascynowana i pragnęłam poznać ją od początku do końca. Akurat zbiegło się to premierą książki Wydawnictwa Prószyński i S-ka "Grace i Grace" (klik!). Jej autorką jest Margaret Atwood kanadyjska powieściopisarka, a na podstawie tej książki powstał serial o tym samym tytule na platformie Netflix. 

GRACE I GRACE - MARGARET ATWOOD - WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

GRACE I GRACE, MARGARET ATWOOD


GRACE I GRACE - MARGARET ATWOOD - WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Rok 1843 – Grace Marks zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Odsiadując wyrok dożywocia, twierdzi, iż całkowicie utraciła pamięć. Niektórzy uważają, że Grace jest niewinna angażują do pomocy dobrze się zapowiadającego specjalistę od chorób umysłowych. Mężczyzna wysłuchuje historii Grace, zbliżając ją coraz bardziej do dnia, którego ona nie pamięta. Jakie wspomnienia uda mu się odblokować? Czy Grace naprawdę zabiła?
Margaret Atwood stworzyła – na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku – niezwykle urzekającą, wstrząsającą i niepokojącą opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy.
 (Źródło: proszynski.pl)
GRACE I GRACE - MARGARET ATWOOD - WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Powieść powstała na podstawie prawdziwej historii, która miała miejsce w 1848. Grace Marks, która miała wówczas 16 lat została skazana razem ze swoim partnerem za podwójne morderstwo. Pomimo tego, że zbrodnia zszokowała opinię publiczną w Kanadzie, to część osób twierdzi, że Grace została we wszystko wrobiona, natomiast inni twierdzą, że była wcieleniem diabła. Pomimo upływu lat nadal nie wiadomo co tak naprawdę się wtedy wydarzyło, i może to tak naprawdę fascynuje wszystkich w tej historii. 

16-letnia Grace Marks przybyła do Kanady z Irlandii. Na początku wszystko bardzo dobrze się układało - bardzo dobrze czuła się w nowym kraju, szybko znalazła pracę. Jednak sielanka nie mogła trwać wiecznie. Grace została oskarżona o zabicie swojego pracodawcy oraz gospodyni, która była w ciąży. 
Kanada to kraj bardzo spokojny, w którym rzadko dochodzi do głośnych tragedii. Marks oprócz tego, że była młoda to uchodziła za prawdziwą piękność, dlatego tym bardziej było to dla ludzi niezrozumiałe, dlaczego tak piękna kobieta dopuściła się tak okropnego czynu. 

GRACE I GRACE - MARGARET ATWOOD - WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA

Grace i Grace skupia się na fikcyjnym wątku lekarza, który bada sprawa na zlecenie osób, którzy chcą zwolnienia Marks z więzienia. 
Książka ma wiele wątków, ale czyta się ją bardzo szybko. Z każdą kolejną kartką powieści poznajemy kolejne drobne szczegóły, które pozwalają nam na ułożenie całej historii w jedną, spójną całość.
Autorka próbowała ustalić co stało się z Grace po wyjściu z więzienia, jednak jedyne co udało jej się dowiedzieć to to, że wyjechała do Nowego Jorku, gdzie słuch o niej zaginął.

Historia przypomina rozrzucone luźno puzzle. Książka ta opowiada nie tylko o morderstwie, ale też o zauroczeniu mordercami, którzy nie pasują do wyobrażenia o wcieleniu zła. Grace i Grace to powieść niezwykle wciągająca, tajemnicza, a zarazem zaskakująca. Sprawia, że przenosimy się w nieznany i obcy nam świat tajemnic oraz niedopowiedzeń.
Jeśli szukacie dobrej książki na zimowy wieczór to Grace i Grace zdecydowanie do takiej należy :)

Znacie historię Grace Marks ?

6 komentarzy:

  1. Uwielbiam książki trzymające w napięciu:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam serial, podobało mi się :) Lubię tego typu książi i żałuję że najpierw zobaczyłam serial hahaha

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tej historii, ale już widzę, że książkę przeczytałabym chętnie :))

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Kosmetyczna strona życia