niedziela, grudnia 24, 2017

NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ | SERCE Z PIERNIKA - MAGDALENA KORDEL | PUREZENTO - JOANNA BATOR | WYDAWNICTWO ZNAK

Okres świąteczny jest idealnym czasem, żeby nadrobić nowości czytelnicze i oddać się lekturze ulubionych dzieł literackich. Po całodziennym obżarstwie warto sięgnąć po kubek kawy czy herbaty, okryć się cieplutkim kocykiem i zrelaksować przy ulubionej książce.
Dzisiaj chcę Wam polecić dwie naprawdę wciągające nowości od wydawnictwa Znak (klik!)
Obie świetnie wpisują się w klimat świąt oraz sprawiają, że czytając je zapominamy o otaczającym nas świecie.

SERCE Z PIERNIKA - MAGDALENA KORDEL | PUREZENTO - JOANNA BATOR | WYDAWNICTWO ZNAK

SERCE Z PIERNIKA, MAGDALENA KORDEL


SERCE Z PIERNIKA, MAGDALENA KORDEL

Zatrzymaj się i rozejrzyj dookoła. Czasami tyle wystarczy, by w twoim życiu zaczęły się dziać cuda.
Klementyna – mistrzyni pachnących pierników – całe życie spędziła na walizkach. W najbardziej niespodziewanych momentach babcia Agata brała ją za rękę i ruszały w nieznane.
Dziś w oczach maleńkiej córeczki Dobrochny bohaterka dostrzega własną dawną niepewność i strach na widok babki szykującej się do drogi. Klementyna już wie, że przyszedł czas, by zmienić swoje życie i zacząć spełniać najskrytsze pragnienia.
Ale co ma z tym wspólnego lukrowana piętrowa kamieniczka jak ze snu?
Serce z piernika przeniesie cię w świat, w którym najważniejsza jest siła marzeń, a cuda – duże i małe – zdarzają się wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujesz.
(Źródło: znak.com.pl)

SERCE Z PIERNIKA, MAGDALENA KORDEL

Grudzień od zawsze kojarzy mi się z pieczeniem pierniczków i innych świątecznych słodkości. Dzięki najnowszej książce Magdaleny Kordel miesiąc ten stał się jeszcze słodszy. Znajdziemy w niej całą paletę kolorów i emocji oraz ważnych i niecodziennych problemów. 
Książka ta idealnie wprowadza nas w atmosferę Świąt. Jest przepełniona smakami i zapachami. 
Główna bohaterka, Klementyna zajmuje się pieczeniem pierniczków. W jej domu zapach pierników unosi się przez cały rok, jednak jej życie odbiega od tego słodkiego świata. Musi mierzyć się z przeszłością jej babki, która wywiera spory wpływ zarówno na życie jej, jak i jej córki. 

SERCE Z PIERNIKA, MAGDALENA KORDEL

Na co dzień babcia Agata, doświadczona trudami wojny, pakuje walizki i próbuje uciekać, natomiast Klementyna stara się jej w tym towarzyszyć, jednak nie ma już na to siły, ale nie chce też wplątywać w swojej córeczki. Postanawia rozwiązać ich problem. 
Klementyna pracuje w domu, dlatego pewnego dnia postanawia przeprowadzić się do domu otrzymanego w spadku po zmarłej ciotce. Domem tym jest mała kamieniczka w malutkiej miejscowości. I tak naprawdę od tego momentu rozpoczynają się prawdziwe przygody tej małej rodziny...

SERCE Z PIERNIKA, MAGDALENA KORDEL

Opowieść ta jest jak plaster na rany, rozgrzewa jak zimowa herbatka oraz otula jak ciepły koc. Jest wzruszająca, a jednocześnie otulająca i pełna pozytywnej energii. Świetna nadaje się na świąteczne i zimowe wieczory.

PUREZENTO, JOANNA BATOR

PUREZENTO, JOANNA BATOR

Kiedy drzwi zamknęły się za jej chłopakiem, nie wiedziała, że widzi go po raz ostatni. Kiedy zaczęła uczyć polskiego Panią Myōko nie przypuszczała, że dzięki niej wyruszy w daleką podróż. Kiedy po raz pierwszy spotkała Mistrza Myō, nie sądziła, że jej życie na nowo nabierze sensu. Kiedy na jej drodze stanął mężczyzna ze znamieniem w kształcie oliwki na plecach, nie spodziewała się jak silna będzie miłość, która ich połączy. Podróżując wraz z główną bohaterką po Japonii, towarzysząc jej w sklejaniu rozbitych naczyń, czytelnik stopniowo wkracza w harmonijny świat zen, gdzie serce i umysł zapisuje się jednym znakiem kanji, a najpiękniejsze jest to, co niekompletne, przemijające i niedoskonałe. Metaforą ludzkiego losu jest tutaj kintsugi, pradawna sztuka naprawy ceramiki za pomocą złota.
Purezento (czyli „prezent”) to powieść tajemnicza i na wskroś japońska. Poruszająca historia utraty i miłosnej odnowy. Rozgrywająca się w Tokio i Kamakurze opowieść ma słodko-słony smak umami. 
(Źródło: znak.com.pl)

PUREZENTO, JOANNA BATOR

Główna bohaterka Purezento próbuje poukładać swoje życie po śmierci swojego chłopaka. Widząc jej cierpienie jej uczennica Pani Myoko ma dla niej bardzo ciekawą propozycję. Chce, by ta wyjechała do Japonii, gdzie mogłaby zdystansować się do swojego życia, a przy okazji zająć jej domem oraz kotem. 
Kraj Kwitnącej Wiśni wita ją spokojem oraz harmonią. Poznana Pani Myoko staje się jej duchowym, niewidzialnym przewodnikiem, a spotkany w Japonii Mistrz Myo staje się prywatnym mentorem. 

PUREZENTO, JOANNA BATOR

Japońska sztuka odnowy naczyń, czyli kintsugi w Purezento staje się metaforą sklejania życia. Jest to swego rodzaju filozofia odbudowywania ludzkiej egzystencji. Skrzywdzony mentalnie człowiek został tutaj porównany do potłuczonego naczynia, a jego istnienie zestawione z kopczykiem potłuczonych skorup, które należy pozbierać, nauczyć się posklejać oraz odbudować w całość. 
Kintsugi w rozumieniu Joanny Bator to szukanie sensu w żmudnej, często niełatwej pracy, sztuka cierpliwości oraz odnajdowania harmonii w drobnych czynnościach dnia codziennego. 

PUREZENTO, JOANNA BATOR

Książka pomimo trudnego tematu śmierci, przemijania i żałoby po stracie bliskiej osoby płynie lekko. Jej największym atutem jest prosty i przystępny styl. Trafne, filozoficzne sformułowania nie męczą (a wiem co mówię, bo filozofii na studiach szczerze nienawidziłam), ale niosą pozytywny i optymistyczny wydźwięk, a czasami nawet i nadzieję na lepsze jutro. 
Purezento jest powieścią bardzo enigmatyczną, ale w pewnym sensie hipnotyzującą. W aurze tajemniczości, którą roztacza można dostrzec równowagę, spójność oraz harmonię. Purezento to prezent i tak też należy rozumieć (moim zdaniem) całą powieść - ma ona być dla nas prezentem, który pomoże nam przetrwać ciężkie chwile, doda otuchy, odbuduje nadzieję, bo zgodnie ze sztuką kintsugi - nawet z najdrobniejszych skorup, przy dużej dozie zaangażowania oraz misternej pracy i chęci można odtworzyć nawet najbardziej poszczerbione i potłuczone naczynia. 

* * *
Moi kochani, chciałam Wam życzyć zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Odpocznijcie, zrelaksujcie się oraz spędźcie czas z rodziną i najbliższymi :)
Wesołych Świąt ! ♥

Czytaliście już te powieści czy może właśnie czekają na Waszych półkach?4 komentarze:

Copyright © 2017 Kosmetyczna strona życia