niedziela, marca 18, 2018

NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ | FANNIE FLAGG | CAŁE MIASTO O TYM MÓWI | WYDAWNICTWO LITERACKIE

Ostatnio mam zdecydowanie więcej czasu na czytanie, dlatego staram się z tego korzystać ile mogę i pochłaniam kolejne nowości wydawnicze z prędkością światła. Tym razem mój wybór padł na pozycję Wydawnictwa Literackiego (klik!) Całe miasto o tym mówi. Byłam bardzo ciekawa tej książki i już nie mogłam się doczekać jej premiery. 

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

FANNIE FLAGG, CAŁE MIASTO O TYM MÓWI


FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Elmwood Springs w Missouri to zwykłe miasteczko jakich wiele w Ameryce. Coś dziwnego jednak dzieje się na lokalnym cmentarzu. Spokojne Łąki, tak nazywa się to miejsce, bynajmniej nie są spokojne... Zdziwicie się, ale wszystkie plotki, żarty i intrygi dotyczące mieszkańców Elmwood Springs tu właśnie mają swoje źródło!
A jest o czym rozprawiać. Miasteczko założył w 1889 roku szwedzki imigrant, Lordor Norstrom. Szybko dołączyli do niego inni przybysze z Europy, w tym wybrana dla niego przez… korespondencyjne biuro matrymonialne żona. Kolejne pokolenia pierwszych osadników przyczyniają się do rozwoju miejscowości, a my z uśmiechem i zadumą śledzimy ich perypetie rodzinne, kryzysy i sukcesy na tle ważnych wydarzeń, od pierwszej wojny światowej, przez walkę sufrażystek o prawo do głosowania, wielki kryzys, wynalezienie telegramu po lądowanie na Księżycu i narodziny technologii cyfrowej.
Tę ciepłą i wzruszającą opowieść o życiu, poczuciu wspólnoty i trwaniu, o tym, jak ważna jest rodzina i przyjaciele, Fannie Flagg snuje z typowym dla siebie humorem i serdecznością, przetykając ją prostymi życiowymi mądrościami, które są najlepszym antidotum na stresy i koszmary współczesności.

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Akcja powieści rozpoczyna się w 1879 roku w momencie, gdy szwedzki imigrant Lordor Nordstrom osiedla się w amerykańskim stanie Missouri. Postanawia założyć małą osadę, która po krótkim czasie staje się małym miasteczkiem.W ciagu ponad stu lat w Elmwood Springs dzieje się naprawdę wiele. Są to zarówno spektakularne wydarzenia, jak i całkiem zwyczajne, codzienne zdarzenia. Ludzie kochają, pobierają, ale również zdradzają i krzywdzą nawzajem. Małe miasteczko ma w sobie to coś, jednak skrywa różne tajemnice. 

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Jeśli spotkaliście się już wcześniej z twórczością Flagg to na pewno nie będziecie zaskoczeni, że w powieści pojawia się wątek kryminalny, a jego zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło. 
W książce najbardziej spodobała mi się możliwość śledzenia losów kilku pokoleń, których losy w zadziwiający sposób się ze sobą splatają. 
Autorka potrafi ukazać w interesujący sposób zwyczajne, codzienne sytuacje, dzięki czemu z łatwością można odnaleźć swoich ulubionych bohaterów. 

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Elmwood Springs uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach XX wieku. Mieszkańcy miasteczka walczą w obu wojnach światowych, świętują przyznanie praw wyborczych kobietom czy też lądowanie czlowieka na Księżycu. Te wielkie fakty, mimo że wydawałoby że nie mają znaczenia dla mieszkańców tak małego miasteczka, jednak wpływają na ich życie nawet po śmierci bohaterów. Dużą rolę odgrywają w tym Spokojne Łąki. Więcej Wam nie mogę zdradzić, ale jeśli sięgnięcie po tą książkę to na pewno nie będzie zawiedzeni :)

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Całe miasto o tym mówi pochłonęłam w kilka godzin. Zaczynając każdy kolejny rozdział mówiłam, że to już ostatni, ale gdy go kończyłam wiedziałam, że muszę czytać dalej. Na pewno będe wracać do tej powieści, gdy będe potrzebować oderwania od codzienności, chwili relaksu z ulubionymi bohaterami, małych wzruszeń i chwil śmiechu do łez. 

FANNIE FLAGG - CAŁE MIASTO O TYM MÓWI - WYDAWNICTWO LITERACKIE

Znacie twórczość Fannie Flagg? 


4 komentarze:

  1. Uwielbiam książki z wątkiem kryminalnym więc myślę że mogła by mi się spodobać ta propozycja :) Przepiękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Robisz zdjęcia idealne!! <3
    Książka zdaje się być naprawdę interesująca. To taka pozycja, że z reguły sięgnęłabym po nią z małymi oczekiwaniami, a zaskoczyłaby mnie intrygującą akcją i pochłonęłaby mnie zupełnie ;D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Kosmetyczna strona życia